
Szacuje się, że pies towarzyszy człowieki już od 12-17 tysięcy lat. Pomimo tylu przeżytych lat razem, do tej pory nie zawsze wiemy co pies chce nam przekazać. Czworonogi kontaktują się z nami za pomocą dźwięków czyli szczekanie, piszczenie, skomlenie ale również za pomocą mowy ciała czyli wykonywanych gestów.
Jak interpretować co chce nam powiedzieć nasz pupil aby uniknąć zgrzytów lub fochów z przutupem łapką?
Zacznijmy od najważniejszego czyli sygnały agresywne. Pies zanim zaatakuje ostrzega przeciwnika aby dać mu spokój, nie dotykać czy nie drażnić poprzez:
- warczenie, szczekanie;
- pokazanie zębów;
- najeżenie sierści na kłębie i szyi;
- patrzenie prosto w oczy;
- napięcie mięśni.
- W ten sposób pies pokazuje że jego cierpliwość jest już na wyczerpaniu i daje nam przekaz “odejdź bo mogę ugryźć” Pamiętajmy że takie zachowanie jest naturalne i pies ma do tego prawo.
Czy rasa psa ma wpływ na jego agresję?
Niektóre rasy faktycznie mogą być bardziej agresywne. Wszystko przez zapisany w genach instynkt terytorialny w obronie swojego stada,lub zmysł łowiecki. Nie znaczy to, że pies rodzi się śmiercionośnym zabójcą. Wszystko tak naprawdę zależy od prawidłowej socjalizacji z otoczeniem, innymi zwierzętami i ludźmi. Właściciel powinien poświęcać czas nie tylko na staranne wychowanie psa ale również na okazywanie dużo miłości oraz uwagi. Błędem jest nawet podczas zabawy podsycanie u psa zachęty do walki.
W Polsce jest wprowadzony wykaz ras agresywnych i aby nabyć psa z tej listy, wymagane jest zezwolenie.
Są to m.in rasy
- amerykańskie pit bull terriery,
- psy z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
- buldogi amerykańskie,
- dogi argentyńskie
- owczarki kaukaskie
Wyżej wymienione rasy mogą budzić postrach już swoim wyglądem. Jak to mówią “ nie ocenia się książki po okładce” tak samo nie osądzajmy z góry psa ze będzie agresywny patrząc tylko na jego wygląd.
Weźmy np takiego pit bull teriera który ma miano psa zabójcy. Ze względu na ich siłę, mocną budowę ciała były szkolone przez człowieka do walk psów głównie w USA Pies który wygrał walkę, zarabiał pieniądze dla swojego właściciela. Na szczęście w 1900 roku został to zabronione i skupiono się na wzmocnieniu najlepszych cech tej rasy czyli wierności, oddaniu, przywiązaniu do opiekuna oraz posłuszeństwu. Prawidłowo prowadzone psy są wspaniałymi towarzyszami rodziny.
Ważne też jest aby pamiętać, że pies, który przejawia agresję bez wyraźnego powodu może mieć problemy neurologiczne. Agresja nie bierze się znikąd i zawsze ma jakieś podłoże. Jeśli nie wiemy, skąd się wzięła, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże ustalić przyczynę takiego zachowania, pokaże jak ćwiczyć, aby zminimalizować strach lub napięcie.
Przeczytaj więcej postów
Jak oduczyć psa gryzienia po rękach?
U młodych psów następuje wymiana zębów na stałe. Zapewniamy naszym pupilom odpowiednią ilość zabawek i [...]
Jakiego psa wybrać?
Pracujemy z psami od wielu lat. Polegając na swoim doświadczeniu stworzyliśmy bibliotekę ras psów. Pomimo [...]
Agresja u psa
Jeżeli nasz pies zaczął przejawiać agresję wobec domowników, osób obcych lub innych zwierząt, należy zastanowić [...]
Nauka czystości psa
Zapewniając nowy dom naszemu pupilowi często borykamy się z problemem załatwiania przez niego swoich potrzeb [...]
Mowa ciała, czyli jak rozumieć co mówi do nas pies?
Szacuje się, że pies towarzyszy człowieki już od 12-17 tysięcy lat. Pomimo tylu przeżytych lat [...]
Fakty i mity o psach
Od wielu tysięcy lat psy towarzyszą człowiekowi. Przez tak długi okres czasu powstało wiele legend, [...]