Jeżeli nasz pies zaczął przejawiać agresję wobec domowników, osób obcych lub innych zwierząt, należy zastanowić się jaka jest przyczyna takiej postawy u psa. Agresja u zwierząt nigdy nie rodzi się bez przyczyny. Pomimo, że niektóre rasy psów są uznawane jako ‘’niebezpieczne’’ przez społeczeństwo, nie musi to być prawda. Owszem psy rodzą się z instynktami, ale nie z agresją. 

  1. Przyczyny agresji u psa. 

Najczęstszą przyczyną przejawiania agresji u psa jest poczucie zagrożenia. Aby móc zacząć pracować z psem agresywnym, należy dobrze odczytać sygnały jakie nam wysyła. Musimy zwrócić uwagę w jakich sytuacjach pies zaczyna czuć się niekomfortowo. Dopiero po odczytaniu jego sygnałów możemy zacząć pracę. Jako sygnały agresji u psa uważa się warczenie, szczerzenie zębów, szczekanie i jeżenie sierści w okolicach karku. Trening warto zacząć od wprowadzenia stałych pór dnia psa. Pies może czuć się zdezorientowany i nie wypoczęty, jeżeli nie ma wyznaczonych stałych pór spacerów, jedzenia, zabawy czy snu. Nasz pupil musi mieć również jasno wyznaczone granice. Jeżeli nie chcemy aby spał z nami w sypialni lub wskakiwał na kanapę w salonie, przy tresurze nie możemy iść na ustępstwa. Przy wyznaczaniu zasad nie możemy podnosić głosu i stosować przemocy wobec psa. Pies odczuwający strach będzie się bronił przed nami. 

 

  1. Niezaspokojone potrzeby.

Jeżeli posiadamy psa, który wymaga dużo ruchu i aktywności fizycznej musimy liczyć się z tym, że musimy mu ją zapewnić. Pies, który nie wyładował całej swojej energii na np. bieganiu za piłką będzie czuł frustrację i wyładowywał ją na domownikach. W sytuacji, gdy posiadamy dwa psy, musimy zwrócić uwagę czy nie występuje między nimi rywalizacja o podstawowe potrzeby takie jak woda w jednej misce, wspólne posiłki czy miejsce do odpoczynku. 

 

  1. Agresja wobec dzieci. 

Zdarza się, że psy przejawiają agresję wobec dzieci. Pamiętajmy, że psy tak samo jak ludzie są różni. Niektóre są samotnikami inne uwielbiają towarzystwo. Bywa, że psa drażni dotyk w określonych miejscach, nie lubią zabawy czy hałasu, które robią dzieci. 

 

  1. Pomoc behawiorysty. 

Gdy opiekun nie potrafi poradzić sobie z agresją psa warto skorzystać z porad specjalisty. Pamiętajmy, że agresji psa nie można lekceważyć. Bywa, że agresja jest przejawem bólu, spowodowanego chorobami. 

 

  1. Agresja wobec innego psa. 

Agresja wobec zwierząt jest tak samo niebezpieczna jak agresja wobec ludzi. Najczęstszą agresją jaką pies przejawia w stosunku do innego zwierzaka jest agresja lękowa. Wysyłane sygnały mają na celu zachowanie dystansu między psem a obiektem uważanym przez niego jako niebezpieczny.