U młodych psów następuje wymiana zębów na stałe. Zapewniamy naszym pupilom odpowiednią ilość zabawek i gryzaków, natomiast one dalej nas kąsają? Warto zastanowić się jaka może być przyczyna podgryzania domowników. Pies gryzie np. gdy się broni, gdy czuje strach lub po prostu bawi się. Oto kilka porad jak wyznaczyć psu granice i oduczyć go gryzienia nas. 

  1. Dlaczego tak ważne jest wyznaczenie granic?

Pies musi nauczyć się zachowywać ostrożność wobec ludzi i innych zwierząt. 

Zęby psa, który nie potrafi kontrolować swojej siły stanowią zagrożenie. Jeżeli nie nauczymy szczeniaka kontroli nad podgryzaniem, w przyszłości, gdy pies urośnie i stanie się silniejszy możemy nie poradzić sobie z jego wychowaniem i konieczna będzie pomoc behawiorysty. Tresurę najlepiej zacząć jak najwcześniej. Młode psy są bardziej podatne na wiedzę.  

 

  1. Jak oduczyć psa gryzienia? 

Psy najczęściej kąsają nas po rękach w trakcie zabawy. Aby pokazać psu, że kąsanie nie jest odpowiednią formą zabawy, zabawę należy przerwać. Kontynuacja zabawy da psu zielone światło w stronę gryzienia. Może myśleć, że jest to forma zabawy, która podoba się zarówno jemu jak i jego opiekunowi. Przerwanie zabawy pozwoli zrozumieć psu, że użycie zębów w trakcie zabawy wiąże się z przerwaniem jej. W tym momencie wskazane jest wprowadzanie komend np. NIE WOLNO lub ZOSTAW. Szczeniak zrozumie, że jego zachowanie nie jest odpowiednie. Opiekun nie powinien wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, pies może poczuć zagrożenie i ugryźć. Co ważne pupila należy przyzwyczaić do naszego dotyku. Zbyt gwałtowne ruchy w okolice pyska czy uszu mogą np. wystraszyć naszego zwierzaka. Powinniśmy obserwować zachowanie psa, aby wiedzieć a jakich sytuacjach odczuwa potrzebę gryzienia. Musimy pamiętać, że psy tak samo jak ludzie są różni, lubią różne rzeczy i odczuwają różne potrzeby. Dla przykładu. Z naszych obserwacji może wynikać, że pies odczuwa frustrację przy dotyku w okolicach uszu. Jest to dla opiekuna sygnał aby unikać głaskania psa w tych okolicach. 

 

  1. Krzyk opiekuna a gryzienie psa 

Psy gryzą i warczą czy gdy chcą udowodnić swoją dominację, dlatego tak ważna jest praca z psem. Pies powinien wiedzieć jakich zasad powinien przestrzegać i jakie jest jego miejsce w domowej hierarchii. Należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonych reguł i nie iść na ustępstwa.  Odpowiednie wychowanie zwierzaka pozwoli uniknąć ponownych prób dominacji. Na psa nie należy podnosić głosu. Zazwyczaj krzyk opiekuna oraz przemoc potęgują agresję u psa. 

 

  1. Próba zwrócenia na siebie uwagi

Podejmując decyzję o posiadaniu psa musimy wziąć pod uwagę, że będziemy musieli poświęcić mu dużo swojego czasu. Gdy nie zapewnimy naszemu pupilowi odpowiedniej ilości zabawek, spacerów i wspólnie spędzonego czasu, może on zacząć kąsać nas po rękach czy nogach w celu zwrócenia na siebie uwagi. W takich sytuacjach powinniśmy wyznaczyć pory dnia w których poświęcimy czas wyłącznie jemu. Pies musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość wysiłku fizycznego aby czuł się dobrze.