Zapewniając nowy dom naszemu pupilowi często borykamy się z problemem załatwiania przez niego swoich potrzeb w domu. Jest to naturalne zjawisko nie tylko u szczeniaków, ale także np. u psów które wcześniej swoje życie spędziły na podwórku. Pamiętajmy, że zmiana otoczenia jest dla zwierzaka stresująca. Opracujmy plan i regularnie wpajamy naszym futrzanym pociechom nowe zasady. Jak więc nauczyć psa czystości? 

  1. Ile trwa nauka czystości u psa ?

Musisz uzbroić się w cierpliwość. Szkolenia mogą trwać nawet kilka miesięcy. Jednak pamiętajmy, że regularny trening przyspiesza proces nauki. Najczęściej szczeniaki szybciej uczą się załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz niż dorosłe psy. 

 

  1. Jak karać psa załatwianie się w domu? 

UWAGA  Pod żadnym pozorem nie stosujemy przemocy wobec psa! Krzyk czy wpychanie psiego nosa w odchody również nie przyniosą zamierzonego efektu. Takie zachowania mogą sprawić, że nasz pupil nie rozumiejąc dlaczego został ukarany w ten sposób będzie załatwiał swoje potrzeby właśnie w domu, a nauka będzie trwać dłużej. Możemy wprowadzić komendę np. NIE WOLNO lub NIE. Pies po pewnym czasie zrozumie, że robi źle. 

 

  1. Dlaczego psy załatwiają swoje potrzeby w domu? 

 

Cały organizm psa w tym pęcherz rozwija się. Młody pies nie jest w stanie powstrzymać swoich potrzeb. 

 

  1. Jak zacząć naukę czystości?

 

Pies musi zrozumieć, że to właśnie na zewnątrz powinien się załatwić. Opiekun powinien wychodzić z nim na częste spacery. Po każdym oddaniu potrzeby psa należy nagrodzić małym przysmakiem. Większe przysmaki możemy dzielić na mniejsze części, tak aby nasz zwierzak nie był przejedzony. Możemy wprowadzić komendę np. słowo TAK. Po pewnym czasie pies będzie rozumiał, że zrobił dobrze. Nie pozostawajmy obojętni na potrzeby w nocy. Co kilka godzin należy wychodzić ze szczeniakiem na krótki spacer. Ważne jest aby spacery odbywały się cyklicznie. Ustalmy stałe pory (na początku częste), tak aby przyzwyczaić psa do pór w których może oddać potrzebę. 

 

  1. Klatka kennelowa 

 

Klatka kennelowa może być przydatnym narzędziem w tresurze psa. Wprowadzając psa stopniowo do klatki. Zaczynając od kilku minut dziennie, przyzwyczaimy go, że klatka to jego prywatna sypialnia. Miejsce gdzie może w spokoju odpocząć. Klatka kennelowa jest przydatnym narzędziem w nocy, gdzie wypoczęty pies będzie oczekiwał na opiekuna. Wyznaczamy psu w ten sposób nie tylko granicę aby spędzał noc na swoim posłaniu, a nie u nas w sypialni, ale też wyznaczamy stałe pory jego dnia, przez co zwierzak zacznie czuć się spokojnie w nowym domu. 

 

  1. Wrażliwość na zapachy 

Jak wiemy psy mają doskonale rozwinięty zmysł węchu. Gdy tylko pies załatwi się w domu musimy jak najszybciej pozbyć się zapachu odchodów. Miejsce w którym załatwił się należy niezwłocznie posprzątać. Jeżeli tego nie zrobimy i pies będzie czuł swoim wrażliwym nosem zapach odchodów może przyzwyczaić się do oddawania swoich potrzeb właśnie w domu. W takich sytuacjach przydatne są środki czystości neutralizujące zapachy.