Decydując się na posiadanie psa, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe. Jednym z najważniejszych jest miejsce dla pupila które będzie jego azylem i  w którym będzie czuł się dobrze.

Gdy w naszej rodzinie pojawi się pies stróżujący warto zapewnić mu kojec który będzie stał na dworze. 

Jaki wybrać aby był odpowiedni ?

Najważniejsze przy wyborze kojca jest bezpieczeństwo pupila. Zwróćmy uwagę przy wyborze na :

  1. Brak wystających elementów z kojca lub ostrych krawędzi
  2. Kojec powinien być zadaszony aby chronił przed deszczem, Dodatkowo dach powinien być skośny w jedną stronę aby deszczówka swobodnie spływała nie wpadając do kojca. Niektóre psy są dobrymi skoczkami lub nawet uprawiają wspinaczkę wysokokojcową, więc dach uchroni również przed ucieczką. 
  3. materiały z których jest zbudowany kojec powinne być dobrane do wielkości psa aby nie uciekł przez pręty lub nie zaklinował się próbując wyjść. Powinien być też na tyle wytrzymały aby większe rasy nie rozebrały go na części pierwsze używając swojej siły lub dając upust energii np skacząc. Nie kupujmy również kojców które są całe zabudowane, odbieramy w ten sposób naszemu pupilowi kontakt z otoczeniem narażając go przy tym na niepotrzebny stres
  4. drzwi do kojca powinne otwierać się do środka aby zapewnić swobodne wejście bez obawy że pies ucieknie.
  5. Bardzo przydatnym dodatkiem jest obrotowy uchwyt na miski, nie dość że ułatwia nam karmienie to dba o zdrowy przewód pokarmowy psa.

 

Gdy mamy wybrany rodzaj kojca, czas pomyśleć o jego rozmiarze. Należy pamiętać, ze pies musi mieć przestrzeń na swobodne poruszanie się aby rozprostować łapy, jest to o tyle ważne aby w przyszłości pupil nie nabawił się problemów zdrowotnych. Dobrze by było aby w kojcu była wygospodarowana dodatkowa przestrzeń na budę aby pies mógł się zrelaksować oraz zyskuje dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie budy również poza kojcem, nie zabieramy w ten sposób miejsca.

 

Nie kupujmy również kojców które są całe zabudowane, odbieramy w ten sposób naszemu pupilowi kontakt z otoczeniem narażając go przy tym na niepotrzebny stres.

 

Pozostaje nam już tylko ustawić kojec na podwórku. Wybierzmy miejsce bezpieczne dla psa, innych. Może przylegać do budynku, garażu lub być kojcem wolnostojącym. Nie zalecamy stawiana kojca przy ogrodzeniu czy przy ścianie płotu aby przechodnie nie wrzucali “przysmaków” dla psa lub nie zaczepiali go gdy ten ma sjestę.  Odpowiednim miejscem będzie kąt podwórka z którego pies widzi dom i całe podwórko. Zadbajmy również o podłoże. Gdy decydujemy się na kojec z drewnianą podłogą lepiej aby nie stał on bezpośrednio na trawie czy miękkiej ziemi. Nie chcemy aby nasz ulubieniec miał problemy z reumatyzmem.  Najlepsze będzie utwardzone podłoże dzięki któremu kojec nie “siądzie” stojąc długie lata

 

Gdy nie mamy podwórka lub trzymamy psa w domu/mieszkaniu, zachęcamy do zapoznania się z artykułem o klatkach kennelowych. Jest to idealne rozwiązanie gdy nie mamy miejsca na kojec.