Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od wyjaśnienia co to jest klatka kennelowa.

Kennel w języku angielskim oznacza budę, norę, w dosłownym znaczeniu tego słowa jest to psia buda do postawienia w domu. 

 

W takim razie po co zamykać psa w domu/mieszkaniu?

Przede Wszystkim nie traktujmy klatki jako zamykanie psa w niewoli. Zadaniem kennela jest zapewnienie posu poczucia bezpieczeństwa w sposób zbliżony do jego naturalnych instynktów. Zwierzęta psowate w naturalnych warunkach szukają ciasnych i ciemnych nor w celu schronienia się ponieważ tam czują się bezpiecznie. Dlatego też klatki kennelowe zalecane są dla psów lękliwych aby miały swój mały bezpieczny azyl który wzmocni w nich poczucie bezpieczeństwa i kontroli sytuacji. Będzie to dla niego idealne miejsce na odpoczynek po intensywnym spacerze, szalonych zabawach, czy męczącym treningu lub podczas choroby ponieważ w klatce odbiera mniej bodźców zewnętrznych. I tylko takie zastosowanie klatki kennelowej jest prawidłowe.

 

 Jak przyzwyczaić psa do klatki?

 Od samego początku gdy klatka pojawi się w domu trzeba zadbać o to aby kojarzyła się dla psa pozytywnie. Niech spokojnie sie  z nią oswoi, obwącha, wejdzie do niej sam – nie wpychamy psa na siłę, nie interesujmy się klatką. Nie zamykajmy też w niej psa za karę. Jeżeli jest taka potrzeba, zamykajmy klatkę tylko w wyjątkowych sytuacjach gdy jest to konieczne. 

 

Czy każdy pies może przebywać w klatce kennelowej?

OCzywiście zdarzają się wyjątki jak wszędzie. Psy po przejściach czy traumach, które były męczone lub zamykane na siłę w małych pomieszczeniach mogą odczuwać tak silny lęk i stres że oswajanie z kennelem nie przyniesie żadnych efektów. wtedy najlepiej zasięgnąć porady behawiorysty lub psiego psychologa.

 

Czym się kierować przy wyborze klatki?

musi być dobrana odpowiednio do wielkości psa. Pies musi mieć na tyle miejsca aby mógł się swobodnie położyć, usiąść czy wstać

 

Ciężko znaleźć wady takiej klatki ponieważ posiada znacznie więcej zalet, które korzystnie wpływają na naszego pupila. 

 

Takich zastosowań kennela jest bardzo wiele:

  • dla psów lękliwych, nadpobudliwych pod warunkiem konsultacji z behawiorystą lub psim psychologiem
  • przy wyjazdach na wakacje,
  • podczas nauki wyciszenia,
  • przy nauce czystości, 
  • podczas wychowywania  szczeniaka, 
  • gdy mamy gości, których pies krępuje/których pies nie toleruje/których pies się boi itd.,
  • przy cieczce – gdy trzeba odseparować sukę od psa,
  • po porodzie – gdy trzeba odseparować sukę z młodymi (zapewnić im spokój i bezpieczeństwo), 
  • dla seniora –  przytulny kącik jest zbawieniem,  jeśli w pobliżu są młode, energiczne psy,
  • przy większej liczbie psów w domu – oddzielny kąt dla każdego psiaka zapewni im możliwość odseparowania się, gdy tego potrzebują, i zdrowy wypoczynek, 
  • po operacjach i zabiegach. 

 

Odpowiednie oswojenie psa i przestrzeganie zasad stosowania klatki kennelowej  spowodują, że pies zyska ukochany, bezpieczny kąt tylko dla siebie.

Celem stosowania klatki kennelowej jest zawsze, (a przynajmniej powinno być) szeroko pojęte dobro pupila.